Jak ovulační test funguje

Co ovulační test zjišťuje a jak funguje?

Ovulační test funguje na bázi zjišťování LH hormonu (luteinizační hormon) v moči.

Ovulační test a luteinizační hormon

Několik dnů před ovulací začne hypofýza (podvěsek mozkový) produkovat ve zvýšené míře tento hormon. LH hormon působí jako spouštěcí mechanismus na prasknutí zralého folikulu ve vaječníku. Z prasklého folikulu se uvolní vajíčko, které se přesune z vaječníku do vejcovodu a čeká zde na oplodnění.

K nárůstu hladiny LH hormonu v krvi a následně v moči dochází postupně a 24-48 hodin před ovulací dosáhne hladina LH hormonu svého vrcholu. Právě tato výrazně zvýšená hladina LH hormonu spustí ovulaci, tj. proces uvolnění vajíčka z vaječníku.

Pokud je tedy ovulační test pozitivní (zpravidla se na něm objeví dvě stejně zřetelné barevné čárky), dojde k ovulaci za 24-48 hodin po provedení testu. Tímto také určíte nejplodnější dny svého cyklu – jsou to právě dva následující dny po provedení ovulačního testu, které jsou nejvhodnější dobou pro pohlavní styk, pokud si přejete otěhotnět.

Ovulační test Vám pomůže maximalizovat Vaše šance na otěhotnění, protože právě načasování pohlavního styku je nejdůležitějším faktorem, pokud se snažíte otěhotnět.