Ovulační kalendář a kalkulačka

Ovulační kalendář, popřípadě
ovulační kalkulačka, by vám měla spočítá plodné dny.

Ovulační kalkulačka Vám spočítá přibližnou dobu ovulace na základě dat o vašem menstruačním cyklu. Na webu najdete řadu služeb, kde se vám snaží určit plodné dny (a vlastně i neplodné dny), na základě vyplněných dat ohledně menstruačního cyklu. Většinou stačí zadat první den vaší poslední menstruace a obvyklou délku vašeho cyklu.

Ovulační kalkulačka, nebo ovulační kalendář.

Nikdy nevíte, jaká rovnice je pro výpočet použita, proto výsledek takového testu, může být pouze orientační. Výpočet ovulace a plodných dnů je s kalkulačkou velmi snadný, bohužel však velice nepřesný.

Kalkulačka pro výpočet ovulace

Zadejte datum prvního dne vaší poslední menstruace, délku cyklu a klikněte na VYPOČÍTAT.

Ovulační kalkulačka nebo ovulační test

Ovulace je klíčový faktor pro identifikaci plodných dnů. Ovulace představuje proces, během kterého se z vaječníku uvolní vajíčko, které je pak zhruba 24 hodin ve vejcovodu připravené k oplodnění.

Pokud v době ovulace dojde k oplodnění vajíčka mužskými spermiemi, vajíčko se zachytí v děloze a začíná vývoj zárodku dítěte. Nedojde-li k oplodnění vajíčka a k následnému těhotenství, děloha se zbaví neoplodněného vajíčka v podobě menstruace (menstruačního krvácení). Přesné datum ovulace se liší u každé ženy, velmi zde záleží na délce menstruačního cyklu. Zpravidla to je 14 dnů před posledním dnem cyklu. Vzhledem k tomu, že průměrná délka cyklu je 28 dnů, obvykle se uvádí, že k ovulaci dochází 14. den cyklu. Pokud je délka cyklu jiná, pak se bude lišit i den ovulace. Pro úspěšné otěhotnění je tedy třeba nezbytně vědět, kdy dochází k ovulaci a načasovat tak pohlavní styk na tuto dobu.

Plodné dny

V praxi se za plodné dny považují 3 dny před a 1 den po ovulaci. Délka plodných dnů vychází ze skutečnosti, že mužské spermie mohou oplodnit vajíčko 48 až 72 hodin po souloži. Vajíčko ale nežije déle než 12 až 24 hodin. Úspěšné otěhotnění je tedy velmi závislé na správném načasování pohlavního styku a výpočet ovulace zde hraje kritickou roli. Doporučujeme tedy ovulační kalkulačku, potažmo ovulační kalendář který vám kalkulačka spočítá, nepoužívat. Ovulační test je mnohem sofistikovanější a přesnější.