K čemu ovulační test slouží

Jak již napovídá název testu, předpovídá ovulační test ovulaci, tj. okamžik, kdy dojde ve vaječníku k prasknutí zralého folikulu obsahujícího vajíčko. Toto uvolněné vajíčko se následně přesune do vejcovodu, kde je pak několik hodin připravené k oplodnění spermií.

Ovulační test pomáhá určit dva dny z menstruačního cyklu ženy, v nichž je žena nejvíce plodná. V tyto dny je nejvyšší pravděpodobnost otěhotnění. Jako plodné dny je pak označováno období pěti dnů před až jednoho dne po ovulaci, kdy, pokud dojde v toto období k pohlavnímu styku, žena může otěhotnět.

Abyste lépe pochopili procesy, které vedou k ovulaci a průběh ovulace samotné, přečtěte si kapitoly menstruační cyklus a plodné dny.

Existují samozřejmě různé druhy ovulačních testů, v různých formách. Každý je jiný a každý má specifikováno jak se test provádí, kdy ho začít používat, jak výsledek vyhodnotit a co ho může ovlivnit. Aby jste se neztratila v záplavě nabídky, vybíráme několik v praxi odzkoušené a uživatelkami doporučené ovulační testy.