Ovulace

Ovulace nastává na konci folikulární fáze, zpravidla v polovině menstruačního cyklu, její přesné načasování však závisí na délce folikulární fáze.

Průběh ovulace

Ženská plodnost během folikulární fáze vzrůstá a za plodné období (tzv. plodné dny) je považováno 5 dnů před až jednoho dne po ovulaci, přičemž nejplodnějšími dny jsou jeden den před ovulací až jeden den po ovulaci. Životnost ženského vajíčka po jeho uvolnění z folikulu ve vaječníku je totiž maximálně 24 hodin a mužské spermie jsou v ženském těle schopny přežít 3-5 dní.

Ovulace je odborný termín pro uvolnění zralého vajíčka z vaječníku. Vajíčko postupně zraje ve vaječníku, kde je obklopeno několika vrstvami buněk, které vytvářejí váček (folikul). Uvnitř váčku je dutinka, která vedle vajíčka obsahuje tekutinu. S postupným zráním vajíčka se ve folikulu zvyšuje množství tekutiny. Stěna buněk folikulu se tím ztenčuje, až nakonec praskne. Vajíčka dozrávají v pravidelných cyklech (tzv. ovariálních cyklech), které trvají průměrně 28 dní. Celý tento proces je řízen pohlavními hormony.

Jakmile hladina estrogenu dosáhne určité výše, je to signál hypofýze, že vajíčko je připraveno k uvolnění z folikulu. Hypofýza začne ve zvýšené míře produkovat LH hormon (luteinizační hormon), který spustí ovulaci. Folikul praskne, vajíčko se z něho uvolní a putuje do vejcovodu, kde je připraveno k oplodnění spermií.

Během každého cyklu zpravidla dozraje a uvolní se jedno vajíčko, jednou v pravém, podruhé v levém vaječníku (ale nemusí to být pravidlem). V některých cyklech se však nemusí uvolnit žádné vajíčko (jde o tzv. anovulační cykly), nebo může naopak dojít k uvolnění většího počtu vajíček, po jejichž oplodnění vzniknou dvojvaječná dvojčata.